Военен метеж в Нигер - ще се отрази ли това на проблема с миграцията към Европа?

Президентът Мохамед Базум в президентския дворец в Ниамей, 16 март 2023 г. Снимка: АП/БТА

Група военни от армията на Нигер обявиха в телевизионно обръщение, че президентът Мохамед Базум е отстранен от власт, предаде Ройтерс. „Държавните граници са затворени, в цялата страна е въведен полицейски час“, се допълва в текста на изявлението. Посланието прочете в ефира на националната телевизия полковник Амаду Абдраман. 

Абдраман каза, че говори от името на Национален съвет за защита на родината. Засега не е ясно дали той и другите офицери от телевизионното обръщение говорят от името на цялата армия.

Съобщението беше направено само няколко часа след като военнослужещи от президентската гвардия блокираха президентския дворец в столицата на Нигер, където задържаха президента и семейството му. В ръцете на метежниците е и вътрешният министър, отбелязват агенциите, предава БТА.

Избирането на Базум беше първото демократично предаване на властта в държава, преживяла четири преврата, откакто получава независимостта си от Франция през 1960 г.

Канцеларията на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, съобщи, че той е разговарял по телефона с Базум, като е изразил пълната си подкрепа и солидарност с президента на Нигер.

Твърдата си подкрепа за Базум и демокрацията в Нигер обяви и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън.

Великобритания осъди всякакви опити за подкопаване на стабилността и демокрацията в Нигер и добави, че внимателно следи събитията в столицата на западноафриканската държава.

Метежа на военните в Нигер осъдиха още Франция, ЕС, регионалната организация ЕКОВАС и Африканският съюз.

Нигер, бивша френска колония без излаз на море, се превърна в ключов съюзник в борбата с екстремизма за западните сили, които в момента се сблъскват с все по-голяма враждебност от страна на новите хунти в Мали и Буркина Фасо. Завземането на властта от военните, което ще бъде седми пореден преврат в Западна и Централна Африка от 2020 г., може да усложни усилията на Запада да помогне на страните от региона на Сахел (страните на юг от Сахара) да се борят с джихадисткия екстремизъм, който през последните десетина години излезе от границите на Мали и се разпространи и на тяхна територия, отбелязва Ройтерс.

Нигер е и важен съюзник на ЕС в борбата с незаконната миграция от Субсахарска Африка към Европа.

„Базум беше единствената надежда на Запада в региона на Сахел. Голяма част от отделения от Франция, САЩ и ЕС ресурс за региона, отиде именно за Нигер и укрепването на силите му за сигурност“, каза пред Ройтерс Улф Лесинг, ръководител за сахелската програма на германската политическа фондация „Конрад Аденауер“.

Той заяви, че всеки преврат открива възможност за Русия и други играчи да разширят влиянието си в Нигер.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори