Опит за изнасилване на Народното събрание и груб натиск – така председателят на правната комисия Радомир Чолаков определи исканията измененията в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ), предлагащи механизъм за разследване на главния прокурор, да бъдат разгледани на второ четене, до разпускането на парламента, чието последно заседание се очаква да е в четвъртък.
Чолаков коментира призива на министъра на правосъдието Крум Зарков НС да направи и невъзможното, за да бъдат приети тези промени.
„Това са манипулативни твърдения“, каза председателят на правната комисия и изрази недоумение, че Зарков приравнява парламента на гумен печат на служебното правителство. Той разясни процедурата по всеки законопроект след приемането на първо четене следват 14 дни за предложения, след това обсъждане във водещата комисия и след това в пленарната зала.
„Това са процедурите и Зарков ги знае много добре. Всякакви други ажиотажи представляват груб натиск и опит за изнасилване на Народното събрание, на правилника и на Конституцията“, каза Радомир Чолаков.
Тези негови коментари бяха направени по време на заседание на комисията, на което се извърши формалното обединяване на двата проекта за промени в ЗСВ и на четирите за изменения в НПК, приети в петък на първо четене.
След думите му депутатите размениха реплики за това чия е вината да не бъде приет механизмът за разследване на главния прокурор.
Петър Петров от „Възраждане“ напомни, че проектът на Зарков беше внесен в НС на 30 декември 2022 г. Той, заедно с останалите 5 законопроекта, беше обсъден на две заседания на комисията и всички, без един, бяха приети на първо четене от нея на 23 януари 2023 г.
„Все пак трябва да се признае, че това НС показа двоен стандарт. Законопроектите се приемат с удобна скорост, за да се случи или да не се случи едно нещо. Нека да си припомним как гледахме промените в Изборния кодекс“, каза Надежда Йорданова от ДБ.
Милен Матеев от ПП пък напомни отлагането на заседанието на комисията, както и проваления кворум след това в пленарната зала. „Това Народно събрание показа, че когато има политическа воля, могат да бъдат прегазени всякакви правила. Това е проблемът – че няма воля да бъде приет механизъм за разследване на главния прокурор, ако имаше воля, щеше да бъде приет, но в момента това е абсурдно“, заключи той, пише Lex.bg.
Напиши коментар