Проф. Кантарджиев: Личните лекари да правят бързи антиген тестове

Кадър NOVA

Личните лекари трябва да могат да правят бързи антиген тестове за установяване на коронавирус, за да се избегнат големи опашки пред лабораториите.

Това препоръча в студиото на NOVА проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Национален център за заразни и паразитни болести.

На въпрос кой ще заплаща тези тестове, той обясни, че има три варианта - РЗИ, по линия на НЗОК и с частни лаборатории, което обаче вече е търговско отношение. Министерство на здравеопазването дава разрешение на РЗИ и оттам се преценява на кого да се осигурят тези тестове. 

Проф. Кантарджиев поясни, че тези тестове са достатъчно надеждни за бързо установяване на заразата, но в същото време PCR теста си остава най-сигурният вариант.

"Ако родителите нямат прояви на заболяването много вероятно да не вирусоотделят", коментира той логиката защо родителите на карантинирани деца също не са карантинирани.

"Не очаквам масово затваряне на училища, тези които бяха навън не се заразяваха, заразяваха се по баловете, тези, които пееха по хладни механи, маските трябва да се слагат на закрито. Нашият климат не предполага налагане на носене на маски на открито", обясни още проф. Кантарджиев.

„През месец септември разпространението на вируса в България спадна до едно от най-ниските нива в Европейския съюз. Това доведе до неглижиране на мерките. Маските доказаха, че са ефективни. Няма една научна статия против тях. С идването на зимните месеци се очаква увеличаване на броя заразени в страната". Това обясни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

25 болни на 100 хиляди души е границата, която е опасна и не трябва да бъде премината, добави той.

По думите му, през тази седмица всяка РЗИ ще получи анализ как се развива пандемията по области и при какви прагове на заразяване какви стъпки да се предприемат. Съответно, областните щабове ще решават какво да се прави – по места, а не да има общо затваряне например. Ако има над 25 болни на 100 000 население за 14 дни, това трябва да ни държи нащрек – т.е. по 1500 болни на седмица, уточни професорът.

По негово мнение мерките за пазаруване по магазините се спазват най-добре в София. Той обясни още, че ако се спазва дистанция и не се вика в класните стаи, то възможността да се заразите е по-малка. В ресторантите според него тя е значително по-голяма.

Проф. Кантарджиев коментира и работата на Националния оперативен щаб през последните месеци.

"Винаги сме работили активно – това, че беше в тишина, смятам беше в полза на обществото. Ангажиментите ни са да даваме предложения на базата на научен анализ. Още днес всички директори на РЗИ ще получат прагови стойности, които трябва да ангажират с внимание". Така проф. Тодор Кантарджиев коментира новината, че брифингите за коронавируса се завръщат – веднъж седмично. И добави – броят на заразените с COVID-19 расте.

"Хората над 65-годишна възраст, тези с хронични заболявания и болните от рак са най-уязвими и трябва да внимават повече", добави проф. Кантарджиев.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори