Ренета МИНКОВА
Стигнали сме дъното, в демографска катастрофа сме. Това заяви днес в Русе президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той беше тук на посещение във връзка с проект, разработван от синдиката и даде пресконференция.
Основната тема, която президентът на КНСБ засегна, бе увеличаването на доходите във всички сектори и сфери. Според него 2/3 от секторите търсят кадри, а няма. Затова целта е да се увеличат заплатите и бизнесът е готов на това. Искането на КНСБ е увеличаването на заплатите да е между 8 и 12%. В тази връзка, съвместно с КТ "Подкрепа", е изпратено писмо до организациите на бизнеса, с което се иска лидерска среща. На нея ще се обсъди как ще се развива социалният диалог и колективното договаряне в бъдеще, и какви стъпки ще предприеме бизнесът. Ще се обсъждат и въпроси, като увеличаване на максималния осигурителен доход, обезщетенията за безработица и други.
Има браншове, в които заплащането в България е с около 50% по-ниско от това в Румъния, например във фармацевтиката, каза Пламен Димитров. На първо място конфедерацията иска увеличаване на заплатите в здравеопазването. С 20% в Спешната помощ и в културата с поне 10%, след като миналата година издействаха 25%. В агенциите - приходните администрации също искат 10 % увеличаване на заплащането, както и в домовете за стари хора, деца и хора с увреждания - с поне 25%. В социалните заведения например работят хора с висше образование, които вземат 500-550 лв. Поне 25% увеличение на техните заплати иска конфедерацията.
"Общо увеличението възлиза на около 700-800 млн., за бюджет 2017 г., което не е непосилно", смята Димитров. Иска се и увеличаване на максималния осигурителен доход и максималната пенсия, които са замразени. Също така и на обезщетението за безработица. На 7,20 лв. е замразено обезщетението при 240 лв. минимална заплата. От КНСБ предлагат то да стане 9,50 лв. при 420 лв. заплата.
Ако исканията им не бъдат отразени, има готовност за протест, тъй като в някои сектори вече търпимостта е изчерпана, смята Димитров.
По проекта, заради който от КНСБ бяха в града, се цели да се подобрят условията на труд. Селектирани са 100 големи и 400 средни компании, като от големите ще се взаимстват примери за по-малките. Димитров се среща с ръководствата на предприятията и обсъжда постигането на по-достойни условия на труд. В Русенско са посетени 4 фирми - "ВИТТЕ Аутомотив", "Маркам", "Каолин" и "Дунав прес", които са от големите и хората и подизпълнителите им имат какво да видят от тях. Според Димитров особено в малките и средни предприятия има крещяща нужда да се подобрят условията, в които се работи. "Ще се опитаме да подобрим условията във всички тези компании и хората да останат тук, а не да си търсят хляба извън страната. Освен добри условия обаче, трябва да има и добро заплащане", коментира Пламен Димитров.
Напиши коментар