Печатът днес - 5 април

Разкритията на Панамските документи са водеща тема за вестниците във вторник.

Печатът днес - 5 април

Разкритията на Панамските документи са водеща тема за вестниците във вторник.

„Глобално международно разследване в 11,5 млн. документа разкрива 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни. “До момента не излизат имена на български политици, които да са били акционери в офшорните зони, за които пише Panama Papers. Има фирми, които са закрити, или такива, за които все още не излизат достатъчно документи. Едно име обаче не значи нищо без детайлна информация, трябва да се проверят детайлите.” Това каза за “24 часа” Алексения Димитрова, която засега е единственият български журналист от екипа на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ), който започна публикуването на Panama Papers. Глобалното журналистическо разследване е базирано на мегаданни, до които преди повече от година се e добрал германският вестник “Зюддойче цайтунг”, а впоследствие е споделил с ICIJ, който организира масивното разследване. Изтеклата информация е 46 пъти по-обемна, отколкото материалите, станали известни като Wikileaks, изчислили испанските колеги от Еl Confidencial . “Започнете ли да четете сега, ще ви трябват поне 26 години”, допълва за гигантския обем информация един от редакторите на проекта Мар Кабра. “За съжаление, се включих едва преди няколко седмици в четенето на близо 12 млн. файла, което колегите са правили от година. Само по себе си създаването на офшорна фирма не е престъпление, ако не е извършвана престъпна дейност", казва журналистката Алексения Димитрова. В разследването участват повече от 370 журналисти от 109 медии в 76 страни по света... Журналистите се интересували от хора във властта или техни приближени, хора, които са разследвани за престъпления или са свързани с тероризъм и подозрения за корупция. Такъв е случаят с мексиканския бизнесмен Хуан Армандо Инойоса Канту, наричан Привилегирования барон, за който съобщи мексиканският Centredaily. Според информация, намерена от мексиканските журналисти, българка била един от директорите и доверени лица на Канту и била натоварена със задачата да създаде верига от фирми, чрез която се избягва декларирането на доходи. И мексиканските журналисти обаче не посочват име. Поне 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78 акционери с адреси в София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Ангила, Панама, Ниуе и Британските Вирджински. Сред тях e имало и чужденци, които живеят или притежават паспорти в България, както и българи, които живеят в чужбина...” – в. „24 часа”.

„Националната агенция по приходите се е свързала с българския представител в Международния консорциум на разследващите журналисти и е изискала данните за българските фирми, които са били свързани с офшорни регистрации. Това заяви за „Труд” Росен Бъчваров, говорител на приходната агенция. Става въпрос за 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от България, които са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските виржински острови... Според Бъчваров, едва след като имат данните, данъчните ще започнат проверка дали въпросните лица са нарушили законите в България. От Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество обявиха, че няма основание да се занимават със сметките на българи в офшорни зони. Това би станало, само ако са повдигнати обвинения на някое от лицата или има осъдителна присъда на чужд съд, а за престъплението има еквивалентни текстове в българския закон...” – в. „Труд”.

„Лидерът на Партията на европейските социалисти и бивш премиер на България, а сега евродепутат, Сергей Станишев похвали работата на Международния консорциум на разследващите журналисти, осветлил корупцията чрез "досиетата от Панама". В поредица публикации журналисти показаха документи, разкриващи съмнителни операции около президента на Русия Владимир Путин, украинския президент Петро Порошенко, бащата на британския премиер Дейвид Камерън, премиера на Исландия Сигмундур Гунлаугсон. "Документите разкриват престъпни действия на богатите от невиждан досега мащаб. Парите, които тези хора са укривали, не им принадлежат - те е трябвало да бъдат разпределени за благото на всички", заяви Станишев, цитиран от пресслужбата на Партията на европейските социалисти (ПЕС). Според него те са избрали да действат лицемерно и като са си мислели, че парите им ги пазят от упреци, те са пренебрегнали отговорността си към обществото. "Днешните разкрития показват още веднъж необходимостта от това Европейският съюз да предприеме действия срещу данъчните убежища и прането на пари, нещо, за което ние, европейските социалисти, отдавна призоваваме. Правосъдието трябва да е приоритет, тъй като то ще доведе до справедливост и равенство", посочва Станишев. Той настоява за търсене на съдебна отговорност от укривалите данъци в нарушение на закона...” – в. „Дневник”.

„Изтичането на 11.5 млн. документа с поверителни данни, уличаващи във финансови машинации и възможно укриване на данъци стотици политици, спортисти, артисти и други обществени личности, разтърси света, съобщиха информационните агенции. Информацията, която е рекордните над 2.6 терабайта, е от архивите на панамската юридическа компания "Мосак Фонсека" и засяга последните почти 40 години. Това е най-голямото изтичане на информация, като данните са повече от разсекретените документи от "Уикилийкс". Архивите били предадени на германския в. "Зюддойче цайтунг" м.г. от служител на компанията, който обаче настоял да се запази неговата анонимност, тъй като с действията рискува живота си. На свой ред ръководството на изданието сподели огромната база данни с Международния консорциум на разследващите журналисти във Вашингтон, обединяващ почти 370 журналисти от 78 страни. Работата им продължава вече цяла година. Документите от "Мосак Фонсека" разкриват схеми, в които са замесени над 214 000 офшорни компании в повече от 200 страни и територии из целия свят. От консорциума обявиха, че ще публикуват следващия месец пълния списък с компаниите и хората от архивите. Вече е известно, че в базата данни фигурират имената на 140 души, от които петима действащи държавници - президентите на Украйна, Аржентина и Сирия Петро Порошенко, Маурисио Макри и Башар Асад, краля на Саудитска Арабия Салман, премиера на Исландия Сигмундур Давид Гунлаугсон... Архивите на "Мосак Фонсека" хвърлят светлина върху финансови трансакции, извършвани от хора от най-близкото обкръжение на руския президент Владимир Путин. 

Според документите те са присвоили над 2 млрд. долара чрез добре организирана схема от банки и офшорки. В центъра на схемата са собственикът на банка "Россия" Юрий Ковалчук и музикантът Сергей Ролдугин, с когото руският президент е приятел от младежките години...” – в. „Сега”.

Рискът от разпространението на радикален ислям у нас също е сред актуалните теми на всекидневниците. 

„Имами в България подпомагат трафика на ДАЕШ през страната ни и проповядват джихад", обяви бившият премиер и председател на "Център за анализи и управление на рискове" Иван Костов. Той коментира темата по време на семинар за неоосманизма, съобщава Дарик. Анализът на Костов сочи, че у нас се обучават религиозни водачи, които ще бъдат използвани като инструмент за турския политически ислям. "Интервенциите в религиозните дела на българските мюсюлмани и ислямизирането на ромските общности се осъществява от Турция и други ислямски страни. След появата на ДАЕШ ограничението на плацдарм на екстремистите в България се разшири. 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори