Няма единна система за карантиниране на контактни на заразени с коронавирус лица. Служителите на РЗИ не могат да насмогнат на големия брой заразени и хората се самокарантинират по свое усмотрение. Ресурсът става все по-малък и времето за реакция се увеличава, защото всички контактни лица на болните се въвеждат в системата на РЗИ ръчно и много трудно се стига до всеки един контактен на положителен с коронавирус.
Адвокатът по медицинско право Мария Шаркова обясни пред bTV, че нямаме право на болничен, ако по наша инициатива се самоизолираме. Още повече, че никъде няма конкретна дефиниция на това какво е контактен. Тя даде пример със своя син, който се заразява с коронавирус. „Самоизолирахме се. В сряда излязоха резултатите, а обаждане от РЗИ получихме в петък. Те ми обясниха, че в този ден са получили при тях резултата. Тоест вкарването на резултатите в системата изглежда също се забавя, а самите предписания получихме няколко дни след това.”
Дефиницията на Центъра за контрол на заболяванията в Атланта включва около 48 часа от появата на симптомите с престой около 15 минути, но в България тази дефиниция не е възпроизведена в съответните заповеди на здравния министър, поясни адвокатът.
„Не може да бъде издаден болничен лист, без да бъдем поставени под карантина с предписание на РЗИ. Работодателят има няколко възможности - или да ни разреши да работим от разстояние, или да ползваме някои от възможните отпуски по Кодекса на труда, или да каже да отидем на работа”, обясни адвокат Шаркова. По думите й са нужни по-ясни указания, защото в наредбата се казва, че болничен лист се издава в деня, в който е установена неработоспособността. Не е ясно обаче кой точно е този ден в ситуацията с коронавируса.
За работодателите рамката е относително ясна. Съгласно заповедта на министъра на здравеопазването под изолация се поставят лица, които са диагностицирани, заболели или заразоносители. Под карантина се поставят техните близки контактни лица, които са упоменати в едно приложение към заповедта. Ако вие сте определен като близък контактен, тогава имате право на болничен лист. "При карантина той се издава при налагането на карантината, но се предоставя на работодателя след отпадането й”, обясни Мария Минчева, зам.-председател на Българската стопанска камара. По думите й този процес трябва да се управлява по разумен начин и не трябва хората да се поддават на паниката и масово да се самокарантинират.
Напиши коментар