Богдан Кирилов, ИАЛ: Досега има само 2 съобщения за нежелани реакции след ваксина при непълнолетни

Снимка: кадър bTV

"Има възможност ваксините на "Пфайзер" и на "Модерна" да бъдат поставени на деца над 12-годишна възраст. В Агенцията по лекарствата има постъпили само 2 съобщения за странични ефекти - повишена температура около 38 градуса. Подобни са данните, предоставени от останалите международни агенции." Това заяви директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов по bTV.

Той посочи, че за всяка ваксинация в България е необходимо да има консултация с медицински специалист, който се запознава със състоянието на пациента и може да се съобрази с препоръките на здравните власти. Повод за коментара на Кирилов бе отказ на лекари, които не са педиатри, да ваксинират 12-годишно дете в Пловдив, което по-късно е имунизирано в РЗИ.

Лекари от болница "Свети Панталеймон" и ДКЦ 7 в Пловдив са отказали да ваксинират 12-годишно момче въпреки желанието на родителите му. Аргументите - не са имали информация за здравословното състояние на детето, както и за имунизационния му статус. Според РЗИ обаче те не са основателни, защото ваксината е разрешена за приложение на възраст над 12 години. Лекарят е трябвало да попита просто имало ли е в един месец назад някакви ваксини, които са правени съгласно задължителния имунизационен календар.

Статистиката сочи до момента, че около 7500 деца между 12 и 15 г. възраст са ваксинирани с тези две ваксини в Европа и 2800 младежи на 18-годишна възраст са с имунизация срещу коронавирус.

Кирилов посочи, че у нас расте интересът към еднодозовата ваксина на "Янсен". Вчера над 3000 души са имунизирани с нея, очакват се още доставки.

Към момента 1,172 млн. българи са със завършен цикъл на ваксиниране и около 138 хил. са с еднодозова ваксина. Близо 2,300 млн. са поставените дози. В страната са доставени около 5,4 млн. ваксини, уточни шефът на ИАЛ.

Относно ударната (бустерна) доза той съобщи, че се канят експерти от Израел и от САЩ за съвет. Очаква се и препоръка на Европейската агенция по лекарствата и на Европейски център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC). На базата на данни трябва да преценят при кои групи трябва да започне поставянето на третата доза.

„В момента опитът показва, че това са имунокомпрометираните, трансплантираните пациенти, възрастното население. Единици са държавите, в които се стартира масово поставяне на трета доза“, допълни Кирилов. 

По думите на Кирилов данните показват между 6 и 8 месеца, в които ваксината пази хората, реакцията на имунната система е индивидуална. Има група от населението, която не реагира на ваксинация. Тези данни ще се развиват в течение на времето. И в Делта варианта защитата от ваксините се запазва висока, каза Кирилов.

Относно смесването на ваксини - РНК и векторни под 3 хил. са българите, взели това решение. Единични са данните за странични ефекти. Тенденцията се запазва - 1,4 съобщения на 1000 поставени дози. Ниска е честотата на нежеланите странични реакции.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори