Близо 60% увеличение на приходите отчита за 6 години НАП-Русе

273 декларации за облагане на доходите на физическите лица за 2016 г. подадени до края на януари, по-добре е да се прави по интернет, съветват данъчните

На пресконференция в Офиса на НАП в Русе представиха отчета за миналата година и изнесоха подробности за новата данъчна кампания


Снимки: Авторът

Ренета МИНКОВА

 

 

С близо 60% са се увеличили приходите на НАП-Русе за последните 6 години. Това отчете днес на пресконференция директорът на ТД на НАП – Варна – офис Русе Йордан Йорданов. Той представи графика, от която стана ясно, че през 2010 година приходите са били около 160 милиона, а до 2016 година са нараснали на 252,6 милиона. Това са с 13,4 милиона повече спрямо предходната година. На национално ниво русенският офис заема 9-о място по обем на събраните приходи от общо 30 офиса. Ако от НАП-Варна са внесли 9% към общите приходи, то от офиса в Русе са внесени 1,4%. Към 31 декември 2016 г. събраните приходи от офиса в Русе само за Централния бюджет са общо 106.1 млн.лв., като е постигнато изпълнение 101.5 на сто на годишния план. Това показва увеличение с 4.7 млн. лв. спрямо достигнатото изпълнение на приходите за предходната 2015 г.

 

В подкрепа на местния бизнес през 2016 г. е възстановен ДДС в размер на 113.9 млн.лв. или с 10.9 млн.лв. повече, спрямо предходната 2015 г. Това нарежда офиса на НАП Русе  на 6-о място в страната след най-големите офиси-възстановители на ДДС - непосредствено след офиса на НАП Варна и преди съпоставимите офиси на НАП в Бургас и Стара Загора.

 

Най големи вносители на ДДС към 31 декември 2016 г. са търговец на едро с твърди, течни и газообразни горива, следван от търговец на едро с машини и оборудване за селското и горското стопанство, и части за тях. Следващите големи вносители са производител на други химични продукти, търговец на едро с други нехранителни потребителски стоки и железопътен транспорт на товари.

 

Обслужените клиенти в офиса на НАП в Русе за миналата година са 129 659. Регистрираните стопански обекти са 121 806, а самоосигуряващите се лица са 9755, стана ясно още на отчетната пресконференция. Около 53% от новорегистрираните фирми по ДДС са румънски. 80 вида са електронните услуги, които предлага НАП. Те могат да се управляват по интернет срещу безплатен персонален идентификационен код. 20 550 такива ПИК-ове са издадени за миналата година. Обобщено, русенският офис има 253 служители и близо 253 милиона приход за 2016 година.

 

Данъчните декларации е по-добре да се подават по електронен път

 

До края на януари са подадени 273 декларации за облагане на доходите на физическите лица  за 2016 година. Данни от данъчната кампания в офиса на НАП в Русе изнесе на пресконференцията Галина Пенчева, началник отдел „Услуги за клиенти“. 173 от тях са по електронен път. 557 са декларациите за облагане на доходите на физическите лица. 1 022 са подадените декларации за облагане с корпоративни данъци, от които по интернет с ел. подпис са подадени 81%

Срокът за подаване на декларациите за облагане на доходите тази година изтича на 2 май. Галина Пенчева препоръча на русенци да подадат декларации по електронен път. Първата причина е, че става много по-бързо, по-лесно и безпроблемно. Подалите през интернет могат да ползват отстъпка от 5% от данъка за довнасяне, но не повече от 1000 лв. Това важи, ако подадат декларация до 31 март и нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение. Също трябва и да платят данъка си до 2 май. С ПИК (или ел. подпис) хората могат да ползват и повече от 50 други услуги – справки за задълженията си към НАП, за данък за колата, такса смет и данък сгради, да подават осигурителни декларации и други.

 

Промени в закона, които се прилагат за доходите за 2016 г.

 

Галина Пенчева очерта промените в ЗДДФЛ, които ще се прилагат за доходите за 2016 г. Има промени във връзка с облагането на доходите в натура, както и на данъчните облекчения, които са ползвани чрез работодателя. Вече има  възможност за допълнителна еднократна корекция на годишната данъчна декларация, като коригиращата декларация се подава до 30 септември на текущата година за промени, свързани с декларираните данъци от предходната година.  

 

Вече има увеличение на осигуровките. Промяната, която засяга всички, е увеличението с 1 процентен пункт на вноската за фонд "Пенсии". Тя става 13.8% за родените след 1959 г. и 18.8% за родените преди тази година. Увеличението се разпределя така – 0.56 за сметка на осигурителя и 0.44 за сметка на осигурения.  Размерът на вноските е едната част от уравнението, другата е основата, върху която се начисляват те. Максималният размер на осигурителния доход през тази година остава непроменен - 2600 лв. на месец. Минималният обаче расте заради минималната работна заплата и ще е 460 лв. - 9.5 % ръст спрямо 2016г.

 

Важно е, че от 1 януари 2017 г. хората, които сами внасят задължителните си здравни вноски и не са регистрирани като самоосигуряващи се по смисъла на КСО, дължат месечно по 18,40 лева. Има нов размер на минималния осигурителен доход - 460 лв., заради което се променя и вноската от безработните. Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Така например здравната вноска за месец януари 2017 г. трябва да се внесе най-късно до 25 февруари 2017 г.

 

Кои са по-важните срокове, които трябва да се запомнят четете в утрешния брой на вестник Бряг.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори