Заложените с промените в държавния бюджет 430 млн. лева в подкрепа на бизнеса ще бъдат разходвани след обсъждане с представители на различните браншове, отбеляза служебният министър на икономиката Кирил Петков пред народните представители от Комисията по икономическа политика, иновации и туризъм. Предприемането на ограничителни за бизнеса мерки ще стане едва при яснота за мерки за възстановяване на засегнатите дейности, уточни служебният министър по време на изслушването му в комисията на 31 август 2021 г.
Кирил Петков посочи, че това е адекватна сума, донякъде даже консервативна. Той изрази надежда, че с по-адекватни мерки във връзка със спирането на бизнесите - кога и как, ако се наложи, тази сума би трябвало да стигне.
260 млн. лева ще бъдат заделени за мярката „60 на 40“, 100 млн.лева - за самоосигуряващите се и 30 млн. лева - за авиоиндустрията, уточни Кирил Петков. Министърът изрази надежда част от парите по REACT-EU, които са в размер на около 200 млн. евро и ще бъдат разпределени между различни министерства, да отидат в програмата за фиксирани разходи. Петков предложи и бонусна програма за пенсионерите от 50 лева, както и ваучери за лекарства, ако се ваксинират.
"Мярката 60/40 работи много добре, но все пак я променихме, защото имахме ограничения в досегашния бюджет и ако беше продължила да действа в същия порядък, просто нямаше откъде да вземем средствата. При актуализацията на бюджета, ако искаме да върнем стария дизайн на мярката, 430 млн. лева няма да са достатъчни", каза Кирил Петков.
Напиши коментар